Mandle - superpotravina, která chrání vaše zdraví

O mandlích se dočteme již ve Starém zákoně, začaly se pěstovat v dnešním Řecku a již naši předkové věděli, jaké zdravotní účinky mandle mají. Díky svým vlastnostem se rozšířily do celého světa.

Mandle obsahují řadu antioxidantů, které chrání cévy a srdce a působí pozitivně proti stárnutí. Mají rovněž vysoký podíl tuku, ale jedná se o takzvané prospěšné tuky, které k udržení váhy napomáhají.

Mandle

Hrst mandlí (asi 20 g) obsahuje 123 kalorií, 4 g bílkovin, 4 g sacharidů, 10 g tuku a z toho 3,5 g vlákniny. Pokud chcete mít zdravou pleť, vlasy, nehty, kosti a zuby, tak jezte mandle. Obsahují velké množství vápníku, draslíku, zinku a železa. Právě díky obsahu železa se mandle doporučují jíst lidem trpící chudokrevností. Vzhledem k velkému obsahu vlákniny, působí preventivně třeba proti zácpám.

Mandle jsou plody mandloně obecné, z jednoho stromu lze sklidit až 60 kg mandlí. Mandlovník najdeme v teplých oblastech, jako je Itálie, Španělsko, Portugalsko, jižní Francie, Balkán a severní Afrika. Ale i u nás v České Republice můžeme mandlovníky nalézt. Dá se říci, že kde se daří například broskvím, meruňkám a vinné révě, můžeme najít i mandle. Příkladem takové lokality může být jižní Morava, okolí Hustopečí nebo jižní svahy kopců na Litoměřicku.

V našem obchodě máme ve standardní nabídce mandle loupené i mandle neloupané. Mandle nabízíme v baleních 0,5 a 1 kg již od 199 Kč.